ГО «Паливний Контроль» викрило шахрайськi схеми на вугіллi в Україні

ГО «Паливний Контроль» викрило шахрайськi схеми на вугіллi в Україні

Наше попереднє розслідування — «В Україні викрито вугільну схему, через яку замерзають діти у садочках та школах» (детально з публікацією може ознайомитись тут: https://kriminal.net.ua/news/14308v-ukra-n-vikrito-vug-lnu-shemu-cherez-jaku-zamerzayut-d-ti-u-sadochkah-ta-shkolah.html) здійснило чимало галасу як серед Учасників вугільного ринку так і серед Замовників, небайдужі громадяни почали надсилати до нашої редакції багато цікавої інформації щодо фігурантів розслідування, а також їхніх спільників та незаконних методів діяльності. З цим масивом інформації ми спробували розібратись разом з Головою громадської організації «Паливний контроль» — Лешиком Валерієм Валерійовичем.

(Громадська організація «Паливний контроль» – це об’єднання, яке зосереджує свою діяльність на дослідженні, моніторингу, контролю та вдосконаленні сфери використання різних видів палива. У центрі уваги організації – тверде паливо, таке як вугілля, брикети та пелети, а також рідке і газоподібне паливо. Діяльність ГО спрямована на забезпечення якості, екологічності та ефективності використання паливних ресурсів, громадському контролю бюджетних коштів, сприяючи відповідальному підходу до енергетичних рішень у суспільстві. – прим. ред.)

Лешик Валерій — директор ГО 

Валерію Валерійовичу Ви консультували нас при написанні статті, Ви чекали такої реакції?

Скажу відверто – сподівався, адже тема справедливоговикористання бюджетних коштів під час війни – це оголений нерв нашого суспільства і в той час як наша держава веде боротьбу проти агресора, кожна гривня має значення і зараз ми як громадська організація постійно працюємо, щоб максимально охопити галузь, знаходити зловживання та в межах наших можливостей трохи полегшити роботу правоохоронним органам.

В який момент Ви звернули увагу саме на закупівлі вугілля?

Ще в середині 2024 року до нас почали надходили повідомлення від громадян та різних організацій, в тому числі і від самих Учасників ринку. На самому початку ми поставились скептично до цих повідомлень, розглядаючи це як поодинокі випадки, але почавши вивчати ринок закупівельвугілля ми зрозуміли, що це не просто поодинокі випадки, це містить масовий характер, системний, я би навіть сказав, що це непросто змова, а саме діяльність організованого злочинного угрупування.

Чому Ви так вважаєте?

Це системність дій цих компаній, там неозброєними оком видно як вони діють. Зрозумієте ці компанії про які Ви писали(ТОВ «ПРОМТОПРЕСУРС», ТОВ «РЕСУРСИ БАТЬКІВЩИНИ», ПП «НАФТОАГРОСЕРВІС», ТОВ «ЕНЕРГО ВОСТОК АНТРАЦИТ», ТОВ «ЗАХІДМАРКЕТ», ТОВ «АНТРАЦИТ ГРУПП 2016 – прим. ред.), ми дізналися, щовони ж нічого не виробляють, не працюють в комерційномусекторі, де висока конкуренція, вони «харчуються» виключно на державних тендерах, де можна підкупити, залякати, перекрутити законодавство. Їх мета виключно «хижацька нажива», задля цього вони уникаютьсплати податків, везуть не то що вугілля, а вугільну пилюку із щебнем і землею, та навіть жаліють це, тому іноді і не повністю привозятьвугілля,- замість 100т привозять в кращому випадку 90т того, що вони називають вугілля.

Ви сказали про системність, як Ви це зрозуміли?

Після того як ми проаналізували систему Прозоро, вирішили зробити телефонне опитування Замовників на рахунок діяльності постачальників, чи зіштовхувалися вони з маніпуляціями, погрозами, тощо. І більшість сказала, що так -нам просто вивалили гору інформації. Особливо запам’яталасьрозмова нашого співробітника з одним Замовником, вона просто просила про допомогу, вже третій раз проводить закупівлю і кожного разу компанія нова, але з тої самої групи, скоро зима їй потрібно оплювати школу, вона не хотіла приймати те вугілля і тому заново проводила закупівлю, питали їх (представників компаній – прим. ред.) для чого Ви так робите, якщо не можете привезти нормальне вугілля, а вони їй сміялися в обличчя і казали, — або берете те, що ми даємо, або взагалі не отримаєте нічого. І тут ти розумієш є добросовісний Замовник і потрібно його захистити.

Що робити в такому разі добросовісному Замовників?

Перше — це не мовчати, не боятися, закон на Вашій стороні, бачите, що везуть неякісне вугілля — викликайте поліцію, пишіть заяву про шахрайство, погрожують — фіксуйте це та звертайтеся теж в поліцію, без Вашого звернення працівники поліції не можуть почати досудове розслідування та відповідно фіксацію злочину, хай то буде погрози чи шантаж. Наша громадська організація завжди готова прийти Вам на допомогу, пишіть нам на електронну пошту — наші юристи нададуть Вам безкоштовний супровід.

Але ж ми розуміємо, що не всі Замовники є добросовісними?

Звісно, при аналізі закупівлі це видно, наприклад ціна набагато нижча ринку, а Замовник при спілкуванні каже, що все добре.

Іноді дивишся, що ціна набагато вища за ринкову відкриваєш документацію, а там показники відбиттявітриніту, пластичності шару, Індексу Рога, і всі показники прямо настільки деталізовані, що Замовник міг би вже просто написати назву компанії, яку він хоче бачити, і ми звісно телефонуємо, питаємо таких Замовників, чи усвідомлюють вони незаконні вимоги і відповідальність, яка може бути за це. Відповіді бувають різними: погоджуються, кричать, починають захищати ці порушення, хоча під час розмови стає зрозуміло, що хтось їм ці вимоги просто написав, а деякі просто кладуть слухавку і відповідають, що вони не зобов’язані нікому нічого пояснювати – зобов’язані, це не їх особисті кошти і ми на цьому наголошуємо, це кошти платників податків, державні кошти.

Яка відповідальність може бути для таких Замовників?

Кримінальна, перш за все це ст. 367 «Службова недбалість» і ч.4 ст. 191 «Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем» Кримінального кодексу. Замовникам загрожує не просто штраф, а реальний тюремний строк і вони мають це усвідомлювати.

Вже є рішення по таким справам?

Так, вже є десятки кримінальних справ по таким Замовникам.Тобто, маємо справу з тим, що Постачальники підставляють Замовників підсовуючи їм незаконні вимоги, які ті потім добровільно підписують, але Замовники мають розуміти, що незнання законів не звільняє від відповідальності.

Як реагують правоохоронні органи?

Досить активно, звісно сподіваємось на більшу залученістьправоохоронних органів, тому проводимо аналітичну роботу, щоб трохи полегшити їх роботу та велику завантаженість.

Ви також казали, що діє організоване злочинне угрупування? Це Ви тільки про фігурантів нашого журналістського розслідування чи є ще інші?

Є ще інформація, про іншу групу компаній. Ці групи між собою співпрацюють і ділять ринок державних закупівельвугілля. Зараз ми активно надаємо інформацію щодо них правоохоронним органам – це все що я поки можу сказати на даний момент.

Які подальші плани Вашої громадської організації?

Це перш за все подальше розширення та розвиток, зараз ми представленні майже у всіх областях України. Основною метою на найближче майбутнє є поглиблення нашого впливу в регіонах де ми вже працюємо, щоб посилити контроль за якістю паливних ресурсів по всій країні.

Також, планується подальше поглиблення співпраці з місцевим громадами, підприємствами та органами влади. Розширення саме осередків організація задля оперативного реагування на місця.

Серед нашої команди є багато експертів галузі, партнерів та просто небайдужі громадяни, які нас підтримують, я особисто хочу подякувати кожному хто долучився до нашої громадської організації та допомагає нам у цей непростий для країни час.

22:56
15882
RSS
Микола
11:22

молодці, бракує таких організацій, тим паче нині

Комментарий удален
Мария
07:33

Валера красава, дави этих мух! Не хватает в нынешнее время правдорубов!

Вова Сиф
16:54

дайте мне одну неделю и я их перевоспитаю сам. С моим авторитетом они будут считаться

Завантаження...